погода

Що таке PM2.5 та PM10

Particulate matter (PM) це мікроскопічні тверді частинки. Фактично - це все в повітрі, що не є газом, і складається з величезного різноманіття хімічних сполук та матеріалів, деякі з яких можуть бути токсичними. Через невеликий розмір багатьох частинок, що утворюють РМ, деякі з цих токсинів через дихання можуть потрапляти в кров і транспортуватися по всьому тілу, осідаючи в серці, мозку та інших органах.

Тому вплив PM може призвести до серйозних наслідків для здоров'я, особливо для вразливих груп людей, таких як молодь, люди похилого віку та люди з проблемами дихання.

Тверді частинки класифікуються за розміром. На сьогоднішній день у країнах ЄС та США, де уряди опікуються здоровям громадян, проводится вимірювання концентрацій PM, де частинки мають діаметр менше 10 мкм (PM10) і діаметр менше 2.5 мкм (PM2.5). Також законодавством встановлено гранично допустимі норми кількості цих частинок у повітрі.

В залежності від концентрації (мкг/м3) PM у повітрі визначають індекс якості повітря.

Індекс якості повітряPM2.5PM10
Добрий00
Задовільний1254
Шкідливий для групи ризику35154
Шкідливий55254
Дуже шкідливий150354
Небезпечний250424


Частинки PM можуть долати великі відстані в атмосфері - вони переносяться вітрами на сотні кілометрів. Невелика частка PM надходить із природних джерел, таких як пилок та морські бризки. Ще частна надходить із сусідніх країн. Однак основна частина концентрацій PM в Україні надходить з місцевих антропогенних джерел, таких як викиди від спалення палива (промислові підприємства, пожежі у лісових масивах, автотранспорт), знос шин та гальм (колодок та гальмівних дисків) транспортних засобів.

У містах підвищення концентрацій PM зазвичай спостерігається біля доріг зі жвавим автомобільним трафіком та у безпосередній зоні підприємств-забруднювачів у залежності від напрямку та швидкості вітру. Дуже забруднене повітря буває саме у ті дні, коли вітру немає взагалі (штиль), або вітер дуже слабкий. Тоді у приземному шарі відбувається швидке накопичення частинок забруднення, що не виносяться у верхню атмосферу та за межі населеного пункту. Повітря може мати запах гарі, зменшується видимість, спостерігається смог чи імла. Також можна вважати забрудненим повітря у містах під час серпанку чи туману. Мікроскопічні крапельки води, що літають у повітрі під час туману, вже не є чистою водою. Вони можуть складатися з розчину шкідливих хімічних речовин, що потрапляють в краплі із забруденого автотранспортом повітря. Адже туман зазвичай буває при дуже слабкому вітрі, а найчастіше - під час штилю.

Як зменшити вплив на здоров'я?
Оскільки потенційними місцями підвищеної забрудненості повітря є автомобільні дороги, потрібно намагатися уникати прогулянок та занять спортом вздовж доріг. Автомобіль, яким ви користуєтеся, повинен мати фільтр салону, а вікна автомобіля повинні бути завжди зачиненими. Бажано мати вугільний фільтр, який затримує дрібні частинки та нейтралізує гази. Потрібно регулярно спостерігати за рівнем забруднення повітря у місті. На основі даних про якість повітря приймати рішення про заняття спортом чи прогулянку на вулиці. Доцільним є придбання власного сенсора забруднення, та встановлення його біля своєї оселі. Слідкуйте за вітром. Вітряна погода - це чисте повітря у місті. А штиль нехай вас насторожить, і ви перевірите рівень забруднення, що виміряли сенсори. Якщо недалеко є підприємство-забруднювач, враховуйте напрямок вітру. Поцікавтесь, де у вашій місцевості є таке підприємство (завод, котельня тепломереж та ін).


Гостевая Книга | Помочь сайту | Блог | Facebook | Twitter | Instagram | Приложение Android | Слухати радіо онлайн
Метеопост © 2010-2024 | Контакт | Об использовании | Мобильная версия | Информеры для сайтов